NOVINKY MODIFIKACE ČLÁNKY TUTORIALY ENTITY DOWNLOAD DISKUZE ODKAZY

ČLÁNKY O TVORBĚ MAP A MODIFIKACÍ DO POČÍTAČOVÝCH HER

Zde najdete přehled všech vydaných článků, které přibližují tvorbu modifikací z pohledu samotných vývojářů, jejich rady, rozhovory, reportáže, apod. Celkem je v této sekci 64 článků.

Hra:
  Seřadit dle: Názvu▼  Vydání▼
Vložil: p2k,  dne: 01.01.2003,  zobrazeno: 12420x  

Je ohrožena budoucnost českého Half-Life mappingu?
(text vyjadřuje názor autora těchto stránek na dosavadní fungování české scény)

Počátky:
Vše začalo koncem roku 1999. Založil jsem stránky České editační centrum pro Half Life. V podstatě šlo o to, že jsem pro sebe překládal stránky HLERC (Half-Life Resource Editing Center) a usoudil jsem, že by bylo vhodné se o tyto překlady podělit na internetu. A tak vznikly stránky worldcraft. Zpočátku jsem materiály překládal sám, později začal tvořit vlastní návody a popisy. Za pár měsíců se objevilo také pár lidí, kteří přispěli vlastními návody a stránky tak začaly nabírat na objemu.
Jako zrcadlem těchto stránek které přinášely informace "Jak na to..." jsem založil také stránky Wmaps, které dosud přinášejí epizody a mapy "Co dokážeme...", neboli takový zřetelný odraz české scény - mapy které lze stáhnout, podívat se na ně a zhodnotit.
Přes počáteční problémy mohu říci, že se nám v ČR podařilo vychovat hodně schopných levelmakerů, kteří se v současnosti věnují své práci již profesionálně.

Ano, vím, že dodnes není na www.volny.cz/worldcraft vše kompletní, i když by být mělo, ale myslím, že to bylo způsobeno problémem nedostatku času a mimo jiné i problémem následujícím...


Spolupráce
:

Toto byla bohužel mizivá stránka věci. Vyzdvihnout musím snaživého WADa, jehož tutorialy jsou na stránkách dodnes, ale to je také všechno. Ostatní se "jaxi trhli" a místo spolupráce si začli hrát na vlastním písečku. České scéně to uškodilo dle mého názoru v tom směru, že většina stránek (které níže uvedu) se zabývaly a zabývají pouze povrchními problémy pro začátečníky, ale málokdo měl odvahu zabrousit do složitějších struktur, programování, modellingu, složitějšího skriptování apod. Množství zajímavých entit zůstává nepřeloženo dodnes. Nemluvě o Spiritu, který tu je pár měsíců, a zatím se neobjevil ani jeden český tutorial.

Nové stránky vznikaly a zanikaly vždy podle naprosto stejného scénáře. Nějaký člověk si zapsal odkaz do všech vyhledávačů, udělal si na všech auditkách grandiózní reklamu, chvíli fungoval, pak ho to přestalo bavit a stránky zrušil. Tím vzniklo to (a to mě vážně štve), že např. Seznam na Vás vyplivne množství stránek, a ty nejobsáhlejší a první které tu byly jsou náhle na 7 místě. Takže začátečník, který by tak získal hned množství informací, se musí prokousat nekvalitními stránkami, které občas s editací ani nesouvisí. Musím uznat že WWW.WORLDCRAFT.CZ  je jediná vyjímka, která má právo být na prvním místě.

Možná bych ješte mohl připomenout kdysi legendární auditorium na Průvodci, kde se vlastně všichni HL levelmakeři našli. Potom se auditko přesunulo na Okouna (protože průvodce skončil), vznikla také spolupráce na projektu Valhalla, ale pokud vím, tak se nesetkala s úspěchem. Nicméně objevily se i další auditoria. Jako druhé nejlepší považuji především příspěvkové forum na worldcraftu.


Seznam stránek o tvorbě pro Half Life:
(snad jsem na žádné nezapomněl)

worldcraft - první založené stránky o Worldcraftu, tvorbě map v ČR. Fungují dodnes, obsáhlé, autorem je P2K. ON
www.worldcraft.cz - jediné životaschopné stránky, Jiří Koten dokázal, že i přesto že je plně zaměstnán (stejně jako já), dokáže dělat velmi schopné stránky. Bohužel nyní už také nefungují, byly zrušeny. Místo nich byl bratry Kotenovými spuštěn web www.hammerworld.info.OFF
worldcraft.unas.cz    založeny 20.8.2001, skončily 30.12.2001, čistá doba funkčnosti 4 měsíce. OFF
www.volny.cz/worldmaker  - už dávno nefunkční, autor také nevydržel
OFF
wcraft.wz.cz  - založeny 14.11.2001, pořád fungují, pozitivum stránek jsou češtiny do Worldcraftu, rozsáhlost nic moc ON
worldcraft.kvalitne.cz - založeny 26.2.2003 - samé sliby, obsahem nulovým, nechápu čeho chce autor teď dosáhnout ON
lambdadesign.host.sk - slovenské stránky, poměrně rozumné, ale už se zdá že taky vyhasínají ON
www.sweb.cz/p.ce - snažily se prorazit, ovšem autor ztratil trpělivost, aktualizuje jen s příchodem nové epizody... ON
www.mujweb.cz/Pocitace/tom.tnt - již dávno mrtvé stránky OFF
mapedit.3games.cz - opět stránky s velkým rozmachem, ovšem také již od 7.9.2002 mrtvé. Posilou jež dorazila byly stránky zřejmě kláceny k zemi. OFF
www.sweb.cz/dark.spider.cs - stránky které se měly věnovat CS editingu - taktéž už dlouho bez života OFF
www.quake.cz/mapcenter - stránky které se měly věnovat SP epizodám, fungovaly pouze 2 měsíce, autor taktéž nevydržel OFF
www.half-life.cz - kdysi rozumné stránky o Half-Life, nyní už bez autorů, stojí na mrtvém bodě OFF
http://heaven.parba.cz - taky tak nějak dlouho nefunkční  OFF
www.mujweb.cz/www/worldcraft - naprostý propadák OFF

Po několika stránkách zůstaly slepé odkazy, které nikam nevedou, a když vedou, tak rozhodně ne tam, kam by vést měly. Možná kdyby se tihle všichni lidé, co na uvedených stránkách pracovali spojili, a pracovali pouze na jedněch stránkách, myslím že bychom byli už hodně daleko. Teď však musí spousta z vás procházet různé stránky kde je odkaz První místnost a stránka s nápisem "Připravuje se"....


Závěr:

Kapitola Worldcraftu je již uzavřena. Místo převzal Valve Hammer Editor a nic se nemění.
Možná že se naše řady opět rozrostou, jen co vyjde Half-Life II a k němu rozumný editor. Doufám že se poučíme z minulých chyb a budem spolupracovat všichni dohromady a tak dosáhneme lepšího výsledku než kdybychom si každý sám donekonečna dělali ten návod na "První místnost" sami pokaždé jinak.


Zdraví vás P2K, toho času rozladěn odchodem dalšího skvělého člověka z CZ WC scény. Čest jeho památce.

...::: 2. dubna 2003 :::...


 DISKUZE -- 0

Nadpis: 
Přezdívka/nick: 
Text příspěvku: 
(pouze holý text)
Napiš cifrou deset:
 Poslední vydané články
25.04.2016  EDITORY  od: p2k
18.04.2016  Obecné tém  od: kuma
17.04.2016  Obecné tém  od: kuma
13.04.2016  VR  od: kuma
11.04.2016  Obecné tém  od: kuma
09.04.2016  DN3D  od: kuma
 Poslední vydané novinky
19.07.2018  od: p2k
13.07.2018  od: kuma
25.01.2018  od: p2k
16.02.2017  od: kuma
 Vybíráme z map a modifikací:
Dead Teleport
Doom 3
01.01.2004
Martinek's Lair for Quake 2
Quake 2
01.01.2000
MOR WAR
Duke Nukem 3D
10.12.2004
BlueDream
Mafia
01.09.2003
Ride to Hell
Mafia
05.09.2013

 Přehled článků prefer. n/a

© Petr Skovajsa :: 2000-2023. Všechna práva rezervována.
Přebírání, přepisování nebo kopírování jakýchkoliv materiálů z tohoto webu je povoleno pouze s písemným svolením autora daného obsahu nebo šéfredaktora www.ceskemody.cz.

| Vygenerováno za 0.02353 sec. |